Śniadanie Wielkanocne

0

 

Nie można wyobrazić sobie świąt wielkanocnych bez obfitego niedzielnego śniadania, które bez wątpienia jest najważniejszym posiłkiem świątecznych dni. Każde święta są okazją do wypoczynku i spędzenia kilku chwil z rodziną. Nie można celebrować tych tradycji bez przygotowania specjalnych potraw, które zachwycą nie tylko domowników, ale będą cieszyć podniebienia także innych gości.

 

Kultywowanie Wielkanocy w Polsce najczęściej rozpoczyna śniadanie, które startuje wraz z rozlaniem żurku. Przyrządzony na kiełbasie lub boczku z pewnością zaspokoi pierwszy głód. Doskonale smakuje z jajkiem i chrzanem. Nie można zapominać, że to właśnie jaja grają pierwsze skrzypce na świątecznym stole. Można je podać zwyczajnie, ugotowane na twardo lub urozmaicić pozornie proste danie. Proponujemy Państwu niecodzienne połączenie jajka z tuńczykiem, które odmieni oblicze zwykłych potraw przygotowywanych z użyciem tych produktów.

 

 

Podczas świątecznego śniadania na naszym stole nie może zabraknąć szynki, która od stuleci kojarzy się właśnie z Wielkanocą. Najlepiej podać własnoręcznie uwędzoną, jeżeli jednak nie dysponujemy takim egzemplarzem zaproponujmy naszym gościom prostą, aczkolwiek smakowitą przekąskę. Przystawka z szynki nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale także zaskoczy obecnych nietuzinkowym smakiem. Półmiski z powodzeniem może także wypełnić postny pasztet. Poza tym trudno wyobrazić sobie śniadanie wielkanocne bez różnego rodzaju sosów, sałatek i surówek, które nie tylko dekorują stół, ale także przeciągają miłe chwile przy stole, ponieważ można je nieustannie podjadać i próbować. Wielkanoc to także odpowiedni czas na wypróbowanie przepisu na domowy majonez lub sos chrzanowo-majonezowy.

 

Biorąc pod uwagę, że piątek i sobota przedświąteczna utrzymywane są raczej w atmosferze postu, w niedzielę i poniedziałek można pochwalić się swoim kulinarnym kunsztem i zaprezentować typowo świąteczne wypieki. Z pewnością należą do nich wszelkiego rodzaju baby. Jeżeli przejadły nam się te cytrynowe i drożdżowe proponujemy zupełnie inne, z pewnością mniej znane. Babka migdałowa na drożdżach zachwyci nas aromatem tłuczonej wanilii i migdałów. Można także postawić na znane i lubiane baby kakaowe lub czekoladowe. Dla zapracowanych ratunkiem okaże się przygotowanie mazurka, który im dłużej poleży tym lepiej smakuje. Alternatywą dla ciast mogą stać się wysmakowane desery np. pascha malinowa, która przypadnie do gustu mniej wprawnym gospodyniom. Bardzo łatwo ją przygotować, ma jednak znakomity smak i pięknie wygląda.

 

 

Świąteczny stół z pewnością ozdobią nowalijki, które w kwietniu można kupić już w każdym sklepie. Niepowtarzalny klimat zapewni rzeżucha i artystycznie pomalowane pisanki. W niektórych regionach Polski bardzo popularne jest także wykonywanie kolorowych wycinanek. Przygotowując się do świąt pamiętajmy także o tej sferze świętowania, a nasze święta będą w pełni udane.

 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi przepisami świątecznymi.

 

 

Share.

Leave A Reply