Jak zrobić świąteczny wieniec – prosty tutorial krok po kroku dla każdego

0

Bożonarodzeniowe wieńce są obok choinki i światełek jedną z najbardziej efektownych i klimatycznych dekoracji. Naprawdę nie potrzeba rozstawiać w domu wielu świątecznych ozdób, gdyż w towarzystwie naturalnej choinki i nastrojowego oświetlenia (np. lampek i świec) robią one robotę. Taki wianek można powiesić na drzwiach wejściowych do domu, tak aby za każdym razem witał domowników i gości, powiesić w oknie lub na ścianie albo położyć na świątecznym stole, wkładają do środka świecę lub lampion. Bożonarodzeniowe wieńce wzbudzają zachwyt i wydają się trudne do wykonania, jednak tak nie jest – wystarczy znać patent i możemy cieszyć się własnoręcznie wykonanym wiankiem, który w niczym nie będzie odbiegać od tych z kwiaciarni. Do tego zaoszczędzimy pieniądze, ponieważ koszt wykonania jest naprawdę nieduży, biorąc pod uwagę olśniewający efekt końcowy. Oto tutorial jak zrobić wieniec na Boże Narodzenie krok po kroku. To naprawdę proste i bardzo przyjemne!

Jak zrobić świąteczny wieniec

wieniec bożonarodzeniowy

Najpierw przygotuj wszystkie elementy, które będziesz potrzebować do wykonania wieńca. A są to:

Baza do wianka – To ona wypełnia i nadaje kształt wieńcowi i do niej będziesz  przymocowywać gałązki i dekoracje. Dostępna w różnych rozmiarach. Najlepsza będzie taka z gałązek, widoczna na zdjęciu powyżej po prawej stronie. Koszt takiej bazy to 2 – 6 zł w zależności od średnicy. Ją również możesz wykonać samodzielnie z giętkich gałązek wierzby, winorośli lub brzozy, po prostu zawijając wiązkę dookoła i owijając drucikiem. Są jeszcze specjalne metalowe stelaże do wieńców i słomiane, w ostateczności może być także baza styropianowa, którą warto owinąć wstążką, słomą lub jutą. Baza powinna być twarda, dlatego odradzam te wykonane z pianki.

Drucik – Najlepszy będzie taki na szpulce, aluminiowy – dość elastyczny, ale mocny o średnicy ok. 1 mm. Można go kupić w marketach budowlanych lub zapytać o drut florystyczny w kwiaciarni. Koszt to ok. 4 – 6 zł

Mocne nożyczki, sekator lub obcęgi – do przycinania choinkowych gałązek i drucika.

Zielone gałązki – Można je kupić na jarmarku, w kwiaciarni lub na stoiskach z choinkami. Polecam jodłę kaukaską ponieważ nie kłuje i nie opada po wysuszeniu. Świerk potrafi być uciążliwy w pracy, ale można dodać kilka jego gałązek. Pięknienie wygląda też ostrokrzew w wersji z samymi liśćmi lub czerwonymi owocami. Można dodać również eukaliptus i jemiołę. Ceny różne – od 3 zł w zależności od wielkości i rodzaju roślin.

Dodatki – Najpierw zobacz co już masz. Następnie wybierz to, na co masz ochotę:  naturalne szyszki, laski cynamonu, bombki, dzwoneczki, cukrowe laski, śnieżynki, no i wstążka – najlepiej szeroka, wykonana z materiału. Do każdej z ozdób przywiąż drucik, tak, aby można było ją umieścić w małym bukieciku lub zamocować na wieńcu na sam koniec.

Masz już wszystko, więc pora na część praktyczną!

jak zrobić wieniec krok 1

Cały sekret wykonania bożonarodzeniowego wieńca polega na wykonaniu małych bukiecików gałązek, które za pomocą drucika będziesz przymocowywać do bazy. Po prostu przytnij gałązki na pożądaną długość, skomponuj i obwiąż drutem. Wiązki montuj jedna za drugą, zasłaniając ogonki. Dobrze jest przymocowywać je pod lekkim ukosem w stosunku do bazy, dzięki czemu wieniec będzie bardziej rosochaty i okazalszy. Kontynuuj aż przykryjesz całą bazę (jeśli masz taką z gałązek – możesz zostawić pusty odcinek). Na koniec drucikami przymocuj dodatki i zawiąż wstążkę. I gotowe!

jak zrobić wieniec krok 2

jak zrobić wieniec krok 3

Ekspresowy wieniec z bombek i drucianego wieszaka

łatwy i szybki świąteczny wieniec

A oto najłatwiejszy wieniec bożonarodzeniowy w wersji super szybkiej. Potrzebujesz drucianego wieszaka na ubrania, sporej ilości bombek, ewentualnie kokardy i kilku gałązek, które przymocujesz drucikiem. Odwiń wieszak, a następnie na drut ponawlekaj bombki, uformuj okrąg i zawiń z powrotem. Masz wieniec gotowy do powieszenia, który prezentuje się bardzo dekoracyjnie.

Urocze mini wianuszki na Boże Narodzenie

wianuszki boże narodzenie

Na sam koniec mam jeszcze pomysł na malutkie wianuszki, które można wykorzystać przy pakowaniu prezentów, dekorowaniu wigilijnego stołu lub kilka zawiesić na wstążeczkach w oknie. Najlepiej sprawdzą się cyprysowe lub rozmarynowe gałązki. Idea wykonania jest podobna – uformuj kółeczko z druta i cieniutkim drucikiem przywiązuj do niego poszczególne gałązki.

zdjęcia: pinterest.com

Share.

Leave A Reply