Czy powinniśmy płukać naczynia przed włożeniem ich do zmywarki?

1

Płukać czy nie? Czy oczyszczanie wstępne naczyń pomoże lepiej uporać się z brudem, a może wręcz przeciwnie? Jak prawidłowo użytkować zmywarkę, aby służyła nam jak najdłużej? Specjalnie dla Ciebie rozprawiamy się z najczęstszymi mitami dotyczącymi zmywarek.

naczynia do zmywania

Mit 1: Płucz naczynia przed włożeniem do zmywarki

Dlaczego nie należy płukać naczyń oraz talerzy przed umieszczeniem ich w zmywarce? Z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze – kwestie finansowe. Zakup zmywarki to inwestycja na przyszłość, bowiem jej głównym celem jest dokładne mycie naczyń przy jednoczesnym niskim poborze wody. To z kolei oznacza niższe rachunki. Przeciętnie podczas ręcznego zmywania naczyń zużywasz 80 litrów wody, z czego 50% stanowi woda ciepła przeznaczona do mycia, a pozostałych 50% to woda zimna służąca do płukania. Nowoczesne zmywarki są w stanie podczas jednego cyklu zużyć 25 litrów zimnej wody – wbudowana grzałka nie wymaga od nas czerpania wody ciepłej.

Wracając do kwestii płukania przed włożeniem do zmywarki – wstępne mycie powoduje przede wszystkim wzrost zużycia wody. A przecież chciałeś tego uniknąć! Druga sprawa dotyczy samej pracy zmywarki. Nowoczesne modele wyposażone są w specjalne czujniki, które oceniają stan zabrudzenia naczyń, dopasowując moc oraz stopień zużycia detergentu. Jeśli więc usuniesz z talerzy brud – czujnik w zmywarce może źle dopasować intensywność mycia. To z kolei oznacza, że część naczyń będzie po prostu nadal brudna lub niedomyta. A przecież nie o to Ci chodziło.

Czy zatem płukać naczynia? Nie, ale zawsze należy przed włożeniem do zmywarki usunąć resztki jedzenia (kości, makaron czy ryż), oraz nadmiar tłuszczy, aby nie zatykały one filtrów. Trzeba również pamiętać, aby co jakiś czas sprawdzić filtry i usunąć ewentualne nieczystości.

Mit 2: w zmywarce możesz myć wszystko

Nie każdy rodzaj naczyń czy sztućców możemy umyć w zmywarce. Dotyczy to zwłaszcza delikatnych kryształów, porcelany, a przede wszystkim zdobień (złoto, srebro). Warto znać skład umieszczanych naczyń – np. aluminium pod wpływem wysokiej temperatury zacznie się topić. Przed załadowaniem pojemnika czy talerza sprawdź, czy nadaje się do mycia w zmywarce – szukaj specjalnego znaczka.

Niektóre zmywarki posiadają specjalne programy do mycia naczyń delikatnych. Przed zakupem sprawdź, jakie funkcje oferuje producent danego modelu urządzenia. Zazwyczaj takie programy myją w niskiej temperaturze, przy delikatnym strumieniu wody.

Zadanie zmywarki? Mycie!

Zmywarki wolnostojące 45 Electrolux oferują niezliczoną ilość rozwiązań, sprawiając, że mycie naczyń stanie się dla Ciebie czystą przyjemnością. Modele zostały wyposażone w podwójne ramię spryskujące Dual Spray, dzięki czemu woda dociera do każdego zakamarka urządzenia. Z kolei zmywarki serii 700 MaxiFlex posiadają satelitarne ramię SatelliteClean, które gwarantuje 3-krotnie lepszą skuteczność zmywania. Technologia Glass Care chroni nawet najdelikatniejsze szkło dzięki silikonowym stabilizatorom SoftSpikes, podczas gdy uchwyty SoftGrip bezpiecznie podtrzymują kieliszki. Wyjątkowo przydatnym udogodnieniem jest możliwość regulacji koszy QuickLift, dzięki której niezależnie od stopnia załadowania i ciężaru kosza jesteś w stanie wygodnie i bez wysiłku dosięgnąć do każdego naczynia. Aby Twoje talerze zawsze lśniły nieskazitelną czystością, wybierz model z inteligentnym programem AutoFlex, który optymalizuje zużycie wody i energii poprzez dostosowanie się do wielkość oraz stopnia zabrudzenia załadunku.

Share.

Jeden komentarz

  1. Nigdy nie płukałam naczyń przed włożeniem do zmywarki. Owszem, usunąć wszystkie resztki tak żeby nic stałego nie było i na tym cały etap przygotowań do mycia w zmywarce 🙂 moja mam 4 lata, regularnie czyszczę filtr i póki co działa bez zarzutów.

Leave A Reply