Świąteczny okres zbliża się do nas wielkimi krokami, nie da się go nie zauważyć, nie poczuć w otaczającym nas tłumie. Nie ważne czy jesteśmy na ulicy czy w sklepie, wszędzie widzimy stoiska z choinkami, bombkami, spacerujące aniołki i mikołajów, którzy za drobną opłatą pozwolą sobie zrobić ze sobą zdjęcie. Magia świąt jest zaraźliwa i bardzo łatwo ją na siebie przenieść, wystarczy tylko udać się do sklepu, marketu, galerii. A przecież robimy to codziennie… zatem gdy już mam zakupione wszystkie podarunki, zrobione zakupy i udekorowany dom pozostaje tylko jedna rzecz do załatwienia… Wigilijne menu, która sprawi, że święta w naszym wydaniu będą niezapomniane i bardzo mile wspominane. Z pomocą przychodzi serwis ale-przepisy, który czujnym okiem eksperta od zadań niemożliwych z chęcią podpowie jak wyczarować przepyszną i oryginalną kartę dań na najważniejszą kolację w roku. Chcesz zaskoczyć przyjaciół i znajomych? Gustujesz w nietuzinkowej kuchni? Chcesz przełamać tradycję i przygotować niespotykane potrawy? Ten artykuł jest dla Ciebie!
Alternatywą dla tradycyjnego kompotu z suszu i czerwonego barszczyku z uszkami będzie znakomita zupa rybna, która w polskiej kuchni nie zajmuje należnego jej miejsca. Wynika to z pewnością z trudności w jej przygotowaniu. Nie każdy może pogodzić się z tym, że odpowiedni smak i aromat możemy uzyskać tylko poprzez gotowanie fragmentów ryby w wielkim garnku… Jest to jednak konieczne do uzyskania odpowiedniego wywaru, który tworząc bazę będzie doskonałym dopełnieniem całej potrawy.
Polska wieczerza wigilijna nie może się również obyć bez karpia. Ta słodkowodna ryba wpisała się w naszą tradycję i nie można z niej zrezygnować. Możemy jednak podać ją inaczej niż zwykle, nie krojąc w dzwonki i nie panierując. Nasza propozycja to karp po żydowsku albo karp po karlsbadzku. W pierwszej recepturze należy podkreślić znaczenie migdałów i rodzynek, które dbają o odpowiedni balans smaków. To dzięki nim ryba zaskakuje nasze kupki smakowe i sprawia, że będziemy chcieli powtórzyć tę potrawę także w ciągu roku. Jeżeli chcemy podać naszym gościom jeszcze jeden rodzaj ryby możemy zaserwować miętusa po prowansalsku.
Z przystawek polecamy przygotowanie nadziewanych jaj oraz śledziowych naleśników. Produkty te są mocno osadzone w świętach bożonarodzeniowych, a wyeksponowane w inny sposób sprawią, że nasi goście będą mile zaskoczeni. Sam smak również powinien zadowalać podniebienia biesiadników. W pierwszym przepisie stawiamy na wyrazistość tuńczyka połączonego ze szpinakiem. Okalanie całości delikatnym białkiem jajka sprawia, że w bardzo prosty sposób uzyskujemy świetnie wyglądającą przystawkę. Natomiast ciekawe podanie śledzi zmienia ich oblicze i zachęca do skosztowania. Nie potrzeba wielkich nakładów pracy, by uzyskać pomysłowe danie, a efekt gwarantowany. Jeżeli chcemy zainwestować w bardziej ekskluzywną przekąskę możemy wykonać popisowe danie Kingi Paruzel z programu Masterchef, a mowa tu o plackach z kaszy gryczanej. Brzmi zwyczajnie, ale jest to danie godne polecenia.
Na deser zamiast tradycyjnego sernika czy makowca zalecamy przygotowanie aromatycznych piernikowych muffinków, które można ozdobić w świąteczny sposób. Lukier i skórka pomarańczowa to najlepsze co może je spotkać, a przy okazji będą pięknie wyglądać. Do deserów utrzymanych w świątecznym klimacie można zaliczyć także pieczone jabłka z bakaliami.
Życzymy wesołych świąt i wielu pysznych dań!