W kuchni włoskiej czy francuskiej wino zajmuje szczególne miejsce podczas spożywania posiłku. Jego picie jest celebrowane, smakuje się różne gatunki i rodzaje, a wybór wina do danej potrawy jest traktowany bardzo poważnie. Rozróżnianie win jest tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Ostatnimi czasy zmiany można zaobserwować także w Polsce, gdzie wino było spożywane sporadycznie i przypadkowo. Obecnie coraz częściej gości na krajowych stołach, a nasi rodacy coraz rzadziej okazują arogancję podczas wyboru wina do konkretnej potrawy. Poniżej prezentujemy podstawowe zestawy dań z konkretnymi rodzajami win.
Przed posiłkiem, niejako na przystawkę podajemy wermuty. Najlepiej by były w czystej postaci. Nierzadko jednak gospodarze swoim gościom serwują różnorodne koktajle zawierające wermut. Pamiętajmy o wrzuceniu kostki lodu, tylko schłodzony wermut smakuje wyśmienicie. Popularne w naszym kraju porto portugalskie powinno towarzyszyć nam tylko między posiłkami, nigdy nie podajemy go do kolacji czy obiadu.
Wino białe wytrawne idealnie komponuje się z białym mięsem i rybami. Wszelkie dania z grzybami oraz serami, w tym pleśniowymi również pasują do tego trunku. Czerwone wino wytrawne tymczasem jest stworzone do spożywania go w zestawie z szeroko pojętą dziczyzną, pasztetami i przetworami np. z wątróbek. Jeżeli nie wiesz z jakim winem podać prawdziwą pizze, również powinieneś postawić na ten rodzaj wina. Podobnego wyboru należy dokonać podczas degustacji przekąsek takich jak migdały, orzechy, sery żółte pełnotłuste i owcze.
Wina czerwone półwytrawne pasują do tych dań, do których podajemy wino czerwone wytrawne, z tym że musimy pamiętać o pewnej kolejności. Półwytrawne czerwone podajemy pod koniec posiłku, znacznie ułatwiają trawienie i poprawiają walory smakowe serwowanych frykasów.
Wina różowe, obydwu rodzajów, podajemy z tymi samymi potrawami co wina białe półwytrawne. Są bardziej odpowiednie także do przekąsek takich jak np. śledzie. Słodkie wina, czy to białe czy czerwone, można podawać tylko i wyłączni z deserami. Nie powinny gościć w kieliszkach przy daniach głównych, nie pasują do siebie smakowo.
Naszych czytelników zachęcamy także do samodzielnego wytwarzania wina. Może to być nie tylko niezwykła przygoda, ale także gratka dla naszych gości. Wino można zrobić niemal ze wszystkiego, od zboża, po owoce, rośliny i warzywa. Wszystko zależy od naszych upodobań. Ze swojej strony może zaproponować lekkie wino pomarańczowe oraz wino porzeczkowe, o ciekawym i głębokim aromacie. Kosz aparatury i innych potrzebnych elementów nie jest wygórowany. Powodzenia.
Wielu naukowców potwierdziło, że umiarkowane (góra 2 lampki dziennie) spożywanie wina korzystnie wpływa na nasze zdrowie i może przyczynić się np. do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wylewu. Dodatkowo poprawia kondycje naszego serca i ułatwia trawienie. Nie można pominąć także niezwykłych walorów smakowych, które wino bez wątpienia posiada.