Co tak naprawdę wiemy o weganach?

0

dieta wegańskaCzym jest weganizm i co tak naprawdę wiemy o ludziach odżywiających się w taki sposób? Czy boimy się nowości i zmian we własnej diecie?

Bardzo często mylony z wegetarianizmem, weganizm żyje własnym życiem i z powodzeniem zaraża swoimi przepisami kolejnych poszukiwaczy kulinarnych przygód.

W dzisiejszym poście postaramy się odpowiedzieć sobie i wam, czym tak naprawdę się charakteryzuje i co trzeba jeść, by móc nazywać siebie prawdziwym weganem.

Weganizm to coś więcej niż tylko styl życia, to cała filozofia opierająca się na niewykorzystywaniu innych zwierząt do zaspokojenia własnych potrzeb. Niektórzy uważają, że weganizm to pewna odmiana wegetarianizmu, ponieważ podobnie jak w diecie wegetriańskiej, weganie nie spożywają mięsa i innych produktów, które uzyskuje się poprzez zabicie zwierząt. Weganie jednak idą o krok dalej i zupełnie rezygnują z innych korzyści płynących od zwierząt. Mowa tu o mleku, jajach, przetworach z tych produktów, miodzie. W swoim życiu odrzucają także wełnę, jedwab itd. Takie radykalne posunięcia na pierwszy rzut oka sprawiają, że normalnie odżywiający się człowiek nie może sobie wyobrazić diety dnia codziennego bez nabiału czy mięsa, z drugiej strony przychodzi także do głowy myśl, czy to na pewno jest zdrowe i nie zrujnuje gospodarki mineralnej, witaminowej itd. Całe życie przecież powtarzano nam, że nabiał i mięso są podstawowym składnikiem diety każdego człowieka.

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne jednak rozwiewa wszelkie wątpliwości i obstaje przy stanowisku, ze weganie mogą odżywiać się zdrowo i prawidłowo. Idą nawet dalej, sugerując, że dieta ta może być pomocna przy leczeniu niektórych chorób. Nie widzą także przeciwwskazań do stosowania jej w trakcie ciąży, laktacji, czy też przez dzieci.

Co w takim razie wegan może znaleźć na swoim talerzu?

dieta wegańska
Weganie korzystają z tych samych grup pokarmowych co wegetarianie, z tym że wykluczają ze swoich posiłków nabiał. Podstawowymi elementami ich pożywiania są: warzywa, owoce, zboża, najlepiej te z pełnego przemiału. Potrawy urozmaicane są orzechami, grzybami i roślinami strączkowymi. Natomiast produkty mięsne i mleczne zastępowane są ich sojowymi, migdałowymi lub kokosowymi odpowiednikami.

W sieci prowadzonych jest wiele akcji dotyczących promocji wegańskiego stylu życia. Jeżeli są Państwo zainteresowani tym tematem, to w Internecie bez problemu można znaleźć przepisy, nawet całe jadłospisy przykładowej diety wegańskiej. Wystarczy zadać sobie pytanie, czy chce się zostać wege i zacząć działać. Powodzenia!

Share.

Leave A Reply