Dla niektórych życiodajnym płynem, od którego zaczynają każdy poranek. Dla innych deserem i pretekstem do chwili przerwy. Dla jeszcze innych to niemal nałóg, narkotyk, który poprawia koncentrację i zmusza umysł do znalezienia dodatkowych pokładów energii.
Popularna encyklopedia internetowa mówi nam, ze jest to ciepły napój, o ciemnej – czarnej barwie, silnym aromacie i jeszcze intensywniejszym smaku. Przyrządzany z palonych, a następnie zmielonych lub instanyzowanych ziaren kakaowca jest głównym źródłem kofeiny.
Główne zalety: pobudzenie i orzeźwienie organizmu, zwiększenie sprawności myślenia, przyspieszenie metabolizmu.
Miłość do kawy może przejawiać się nie tylko w jej degustacji, ale przede wszystkim w celebracji przygotowywania kolejnej filiżanki. Poniżej przedstawiamy popularne sposoby palenia kawy.
Kawa po arabsku:
Do miedzianego tygielka o pojemności szklanki wlać pół szklanki wody i zagotować. Wrzątek osłodzić i wsypać 2 łyżeczki kawy. Dopełnić wodą zimną i postawić na ogniu. Gdy kawa podniesie się, zdjąć z ognia i rozlać do filiżanek.
Kawa po wiedeńsku
Przygotować mocny napar kawy, rozlać do filiżanek, dodać ubitą słodką śmietankę. Osobno podać cukier.
Kawa po włosku
Kawę zaparzyć wrzącym mlekiem i przecedzić do filiżanek. Osobno podać cukier.
Kawa po włosku capuccino
Mocny napar kawy przecedzić, osłodzić, przelać do filiżanek. Położyć w każdej dużą czapę z bitej śmietanki, oprószonej mielonym cynamonem i szczyptą cukru waniliowego.
Kawa po kozacku
1,5 szklanki wody osłodzić 2 łyżkami cukru, dodać rozciętą wzdłuż laską wanilii. Wodę podgrzewać powoli, aż do zagotowania. We wrzącej wodzie rozpuścić 4 łyżki ekstraktu kawowego typu Nesca i garnek zdjąć z ognia. Wlać 1,5 szklanki czerwonego wytrawnego wina i silnie podgrzać, lecz nie gotować. Do 4 ogrzanych szklanek wlać po kieliszku wyborowej czystej wódki, po czym uzupełnić ją gorącą mieszanką kawowo-winną. Brzegi szklaneczek ozdobić przepołowionym plasterkiem cytryny.
Jeżeli chcecie zobaczyć, jak przyrządzić kawę po turecku, zapraszamy!