Przepis na prawdziwy chłodnik

2

Ej też uważacie, że buraczki są niedocenianym warzywem w naszym kraju? Wszyscy kochają marchewki, ziemniaki, sałaty różnego rodzaju. A czy ktoś kiedyś powiedział coś dobrego o buraku? Dla wielu gospodyń jest on zwyczajnie upierdliwy, bo strasznie brudzi ręce przy obieraniu, koniec końców na talerzu ląduje ze słoika jako dodatek do obiadu.

Nie zgadzam się z tym, by w moim domu znaczenie buraka była tak okrutnie marginalizowane. Ja buraki kocham. Za kolor, za smak, za wiele zastosowań. Bo nie tylko o ćwikła mi się rozchodzi, ale także o soki z burakami i za chłodnik oraz barszcz ukraiński. Nie wiem którą z tych zup cenię bardziej. Barszcz – gdy robi go moja mama wygrywa wszystko. Chłodnik w moim wykonaniu to perfekcja.

#skromnakuchareczka #jakcosugotujetoipochwali

Wiem, nie zabrzmiało to skromnie, ale nie miało tak brzmieć. Chceę was za wszelką cenę przekonać, że buraki w kuchni polskiej to bardzo ważne warzywo i można z nich zrobić piękne rzeczy. Tak jak dzisiaj – chłodnik taki, że palce lizać, nie będziecie chcieli żeby się kończył. Zapraszam do spisania listy potrzebnych produktów:

Co kupić na chłodnik? Składniki na najpyszniejszy chłodnik w Waszym życiu

składniki na chłodnik

  • pęczek botwinki
  • 1 tradycyjny buraczek
  • 1 duży jogurt naturalny
  • 0,75 l maślanki
  • pęczek rzodkiewki
  • 2 ząbki czosnku
  • pęczek koperku
  • 2 zielone grube ogórki
  • pęczek szczypiorku
  • sól, pieprz
  • 2 jajka – gotujemy na twardo

Jak zrobić chłodnik?

składniki na chłodnik
To będzie prosty przepis. Takie przepisy są najlepsze. Nie przerażają liczbą procedur do wdrożenia, jedzenie robi się szybko i sprawnie. Tak jest najlepiej i od jakiegoś czasu właśnie takie gotowanie sprawia mi największą frajdę. Więc zaczynamy robić nasz chłodnik. Gotowi? No pewnie, że tak, mam najlepszych czytelników na świecie <3

  1. Botwinkę myjemy dokładnie pod bieżącą wodą, tak samo jak szczypiorek, koperek i rzodkiewkę.
    Buraczki z botwinki i łodyżki kroimy drobno w kostkę i wrzucamy do garnka, zalewamy wodą tak, żeby przykryć warzywa i uruchamiamy grzanie. Nasze buraczki muszą się pogotować z kwadrans, do 20 minut by puściły ładnie kolorek, ale nie możemy dopuścić do wrzenia. Wtedy nasz słodki, ciemnoróżowy kolor szlag trafi, a tego byśmy bardzo nie chcieli.
  2. Podgotowane buraczki odstawiamy do ostygnięcia. Kroimy w tym czasie zieleninkę, wszystko drobno. Ma być tego dużo, więc nie oszczędzamy liści botwinki. Wszystko ciachu ciachu.
  3. Rzodkiewki i 2 zielone ogórki ścieramy na tarce na grubych oczkach lub tniemy w blenderze z odpowiednią nakładką. Ja skorzystałam z tego drugiego wychwalając narzeczonego pod niebiosa, że sprawił mi takie cudowne urządzenie. Ja wprost kocham nasz blender, który robi wszystko, tylko nie zmywa, ale pracujemy nad tym!
  4. Na koniec obieramy czosnek i wyciskamy go przez praskę do ogórków. Doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy na twardo 2 jajka i kroimy je w ćwiartki.
  5. Gdy nasze buraczki już wystygną dodajemy do nich mieszankę startych warzyw, wszystkie zielone liście, koperki itp rzeczy, zalewamy maślanką i jogurtem – mieszamy wszystko dużą chochlą i uważamy, by składniki się połączyły. Nasze oczy cieszą się w tym momencie na mocno magentowy kolor zupy na zimno, a ślinka zaczyna cieknąć nam po kąciku ust. Tak tak, to normalny objaw. Zaraz będziemy spożywać to cudo.

przepis na chłodnik
Smacznego! Kto nie spróbuje tego przepisu, ten jest głupek i smutas 🙂

Inne moje przepisy na chłodniki:

Chłodnik z ogórka
Chłodnik różowy
Babciny chłodnik
Tarator
Chłodnik z kwaśnego mleka
Chłodnik litewski

Wow sporo się tego już nazbierało, prawda? Przynajmniej nikt mi nie wmówi, że nie robię chłodników hehe 🙂

przepis na chłodnik

Share.

2 komentarze

  1. wilczazamiec on

    zdjęcia tak piękne, że aż ślinka cieknie 🙂
    przepis koniecznie do wypróbowania

Leave A Reply