Kolorowy zawrót głowy – domowe pierniczki

10

Jak to dobrze mieć utalentowanych przyjaciół. Utalentowanych i to w dodatku jeszcze koleżeńskich. Mam dla Was dzisiaj niespodziankę – piękne, kolorowe i kuszące pierniczki TADAM! Jeszcze ich nie jadłam, a już sobie wyobrażam jak pięknie muszą pachnieć i jeszcze lepiej smakować.

pierniczki

Pewnie myślicie, że jest ich tutaj sporo, ale uwierzcie mi, rozejdą się pewnie w mgnieniu oka, bo Leeloo i jej mama to naprawdę mocne zawodniczki w kuchni. Co jakiś czas dane mi jest uszczknąć jakiejś potrawy i szczerze żałuję, że nie widujemy się tak często jakbyśmy chciały. Dziewczyny świetnie gotują, pieką jeszcze lepiej.

Ale wracając do tej ilości… Zaklepałam sobie liska i łosia 🙂 Dowiedziałam się potem, że ten drugi się troszkę połamał – ach te niesforne poroża, ale to nic. Dalej chcę, by był mój (nawet bez rogów ma największą powierzchnię brzuszka, a to oznacz więcej ciastka dla mnie – nieźle kalkuluję, prawda?). Także w trakcie świąt zrobię edit posta, żeby napisać wam jak bosko smakowały te wszystkie cudeńka. A może Wy pierwsi skusicie się na wykonanie tych pierniczków we własnym domu? Jeżeli tak, to dajcie znać w komentarzach jak wyszły.
pierniczki domowe
Przechodzę teraz do przepisu, uwaga, notujcie skrzętnie 🙂

Składniki na pyszne, domowe pierniczki

Ciasto

  • 2 niepryskane pomarańcze
  • 400 g miodu
  • 300 g brązowego cukru
  • 200 g masła
  • 100 g czekolady półgorzkiej
  • 6 łyżek wody
  • 1 kg mąki
  • 20 g przyprawy do pierników
  • 2 łyżeczki potażu lub sodki oczyszczonej
  • 2 łyżki proszku do pieczenia
  • trochę mąki do rozwałkowania ciasta

Lukier

  • 2 białka
  • 300-400 g cukru pudru
  • kolorowy barwnik spożywczy

Z powodzeniem można użyć także kolorowych pisaków lukrowych albo cukrowych pisaków w tubce lub sztyfcie.

lukrowane pierniczki

Jak zrobić takie kolorowe pierniczki w domu? Sprawdźcie!

Pomarańcze należy umyć w gorącej wodzie, osuszyć i zetrzeć z nich skórkę. Uwaga na paluszki, mogą się jeszcze przydać 🙂 W dużym garnku umieścić 2 łyżki skórki z pomarańczy, miód, masło, czekoladę półgorzką oraz 6 łyżek wody. Stale mieszając podgrzać składniki w garnku, aż cukier i czekolada całkowicie się rozpuszczą. Nie podjadać czekolady! Gdy osiągniemy płynną masę zdejmujemy garnek z ognia, nie możemy dopuścić by całość nam się zagotowała. Także nie odstępujcie tej mieszanki ani na krok.

Mąkę mieszamy z przyprawą piernikową i proszkiem do pieczenia. Przez sitko wsypujemy te sypki produkty do naszej mieszanki miodowo-masłowej w garnku. Potem z pomocą miksera ręcznego z założonymi hakami do ugniatania musimy wyrobić ciasto do uzyskania gładkiego ciasta.

Tak przygotowany materiał musi co nie co odleżakować. Przykrywamy ciasto folią spożywczą i odstawiamy w spokojne miejsce. Najlepiej by tak odpoczywało w temperaturze pokojowej co najmniej 12 godzin, ale jeżeli czas nam pozwala, to dajmy mu nawet 24 h. A co! Kiedyś ciasto na pierniki musiało odczekać 3-4 tygodnie, żeby nadawało się do wypiekania. Dzisiaj i tak działamy w tempie ekspresowym.

W ostatnim etapie przygotowywania ciasteczek nagrzewamy piekarnik do temperatury 175 stopni (jeżeli mamy termoobieg to do 150 stopni). Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Ciasto musimy rozwałkować na grubość 5-6 mm na podsypanej mąką stolnicy, a potem pozostaje już tylko dowolnie wycinać ulubione figurki. To co? Robicie swoje liski, gwiazdki i łośki? A może serduszka?
ozdabianie pierniczków
pierniczki domowe
Mam nadzieję, że uda mi się w tym roku znaleźć czas na samodzielne wykonanie tych cudeniek. Jeżeli nie, to wierzę, że Leeloo coś dla mnie zostawi (pozdrawiam i ściskam, dziękuję za świetny przepis oraz zdjęcia :*).

Na koniec jeszcze nie lada gratka dla perfekcyjnych pań domu. W zeszłym roku Leeloo i Pani Dorota przygotowały własnoręcznie taką piękną, piernikową chatkę. Każdy jej element został zrobiony przez Dziewczyny, także jak będziecie szukali wymówek, że się nie da, że to nie ustoi, że nie będzie ładnie wyglądało, to spójrzcie na to foto. Można? Można!
chatka z piernika

W przyszłym tygodniu zapraszam także na świetny przepis na kruche ciasteczka – z tej samej kuchni, więc warto zaglądać!

Powodzenie w domowych wypiekach 🙂

Share.

10 komentarzy

  1. A moje ciasto własnie leży sobie już któryś dzień z planowanych 2 tygodni. U mnie mimo wszystko pierniczki i piernik na kilka dni przed świętami. Choć aby to wszystko było takie dobre powinnam zabrać się za pieczenie już z 2 albo 3 tygodnie temu aby odleżały też i upieczone swoje.

    • Nina Wiśniewska on

      Katsunetka, jak wrzucisz do puszki z pierniczkami pokrojone jabłko to szybciej skruszeją i będzie można się nimi zajadać po paru dniach. Sprawdzone!

    • Nina Wiśniewska on

      To pierniczki mojej przyjaciółki, tak jak napisałam we wpisie. Dekorowała je razem ze swoją Mamą. Ja tylko skorzystałam z ich uprzejmości przy tworzeniu wpisu. Ale mam nadzieję, że uda mi się ich spróbować hehe 🙂

    • Nina Wiśniewska on

      Julka i jak to ciasto z ikea? Upiekłaś już swoje pierniczki? poka poka 🙂

  2. Wyglądają obłędnie! Pożeram je wzrokiem 😀
    Smaku pierniczków jednak nie lubię. Dlatego nigdy w życiu ich nie piekłam i chyba piec nie będę. No bo po co 😀

    • Nina Wiśniewska on

      Marti, w piątek na blogu będzie super przepis na kruche ciasteczka. Zajrzyj wtedy i może się skusisz 🙂 Je również można dekorować na wiele sposobów, będą kolorowe i słodziutkie.

      A pierniczki możesz upiec i ozdobić nimi choinkę 🙂

  3. Te kolorowiaste są świetne 🙂 Chociaż ja sama mam opory przed barwnikami spożywczymi, ale efekt jest piorunujący 🙂

Leave A Reply