Dyniowe Latte jak z kawiarni – przepis

0

Pumpkin Spice Latte to jesienny hit menu w kawiarniach sieci Starbucks. Aromatyczna kawa z mlekiem z dodatkiem dyniowo – korzennego syropu uwieńczona bitą śmietaną z cynamonową posypką zyskała miano kultowej. Ma ona jednak zarówno swoich fanów, jak i przeciwników. Przyznam, że lubię na nią wpaść do kawiarni gdy trafia tam wraz z początkiem jesieni. Zawsze jednak proszę o połowę standardowej porcji syropu (3 pompek) i nie zawsze decyduję się na dodatek w postaci bitej śmietany. Jeśli oryginalna wersja jest dla Was zbyt słodka, polecam wykorzystać mój patent – bariści chętnie zmodyfikują napój dostosowując go do Waszego gustu. Z uwagi na swój korzenno – kremowy charakter, jest to przysmak kawowy, który jednak najlepiej smakuje jesienią i zimą. Dzisiaj chciałabym podzielić się z Wami przepisem na domową kawę Pumpkin Spice Latte.

Pumpkin Spice Latte

pumpkin spice latte przepis

Składniki (na jeden duży kubek):

Espresso podwójne lub pojedyncze

2/3 szklanki mleka (spożywczego, ja najczęściej używam 2%, można też eksperymentować z roślinnym)

3 duże łyżki purée z dyni (przepis w dalszej części)

Odrobina nasion laski wanilii ( można zastąpić kapką ekstraktu waniliowego – przepis w dalszej części)

1 – 2 łyżeczki brązowego cukru / miodu / syropu klonowego

Niecała łyżeczka mieszanki przepraw: cynamonu, kardamonu, gałki muszkatołowej

Bita śmietana (gotowa lub przygotowana samodzielnie)

Wykonanie:

Zaparzamy espresso ulubioną metodą, ja robię to w kawiarce. Mleko lekko podgrzewamy. Umieszczamy kawę i mleko w kielichu blendera, dodajemy pozostałe składniki oprócz bitej śmietany (zostawiamy również odrobinę przyprawowej mieszanki do posypania). Wszystko blendujemy, a następnie przecedzamy przez sitko do kubka, w którym zamierzamy podać kawę. Wierzch dekorujemy bitą śmietaną i posypujemy przyprawami.

Purée z dyni

Dynię myjemy i przekrawamy na pół. Po usunięciu pestek kroimy ją na ćwiartki. Wykładamy na blasze skórką do dołu. Pieczemy w temperaturze 160 stopni z termoobiegiem przez 40 minut. Po upieczeniu i ostudzeniu wydrążamy łyżką miąższ i blendujemy na masę. I gotowe. Mus możemy wykorzystać do ciast i innych deserów. Można go przechowywać w lodówce 2- 3 dni.

Bita śmietana

Małą śmietankę 30% ubijamy z 1 łyżeczką cukru pudru do uzyskania pożądanej konsystencji. Ilość cukru pudru można dostosowywać wedle upodobań, ja lubię lekko słodką bitą śmietanę.

Ekstrakt z wanilii

2 laski wanilii przekroić wzdłuż, nie usuwając nasion. Przełożyć do niewielkiej zamykanej szklanej buteleczki. Zalać 200 ml wódki, rumu lub brandy. Odstawić w ciemne miejsce na 2 miesiące, od czasu do czasu potrząsając butelką.

Pumpkin Spice Latte dla leniwych

Polecam tak przygotowaną kawkę. Jest idealna na chłodne, ponure jesienne dni. Zdaję sobie jednak sprawę, że jej przygotowanie wymaga trochę zachodu. Szczególnie problematyczne może okazać się purée z dyni, które przecież nie zawsze mamy pod ręką. Ja zazwyczaj przygotowuję purée przy okazji gotowania zupy dyniowej. Dla leniwych spieszę z informacją, że jesienią kawa dyniowa pojawia się w sklepach Five O’clock. Ma ona postać aromatyzowanych ziaren kawy, które możemy zmielić na miejscu. Jest bardzo smaczna i dosyć słodka, dlatego można ją również mieszać ze zwykłymi ziarnami kawy. Wtedy wystarczy przygotować dyniowe espresso, dodać podgrzane mleko i udekorować na górze bitą śmietaną i cynamonem. Jest równie pyszna.

Dajcie znać czy należycie do grona fanów Pumpkin Spice Latte, czy może jednak wolicie klasyczne wersje kawy. Ja przyznaję, że kawy z dodatkami najlepiej mi smakują właśnie jesienią i zimą.

Zdjęcia: unsplash.com, pixabay.com

Share.

Leave A Reply